Двадцять вісім компаній, у тому числі нафтові гіганти BP, Shell, Equinor та TotalEnergies, електроенергетичні компанії EDF, EDP, Enel, Engie та Iberdrola, а також провідні виробники електролізерів ITM Power та Cummins, виступили на COP26 з новою глобальною ініціативою, спрямованою на прискорення застосування низьковуглецевого водню, «як невід’ємної частини майбутньої енергосистеми з нульовим балансом викидів», – повідомляють Електровєсті.

Група виступила із спільною заявою, а її учасники опублікували свої індивідуальні зобов’язання. Серед підписантів російських компаній немає.

За оцінкою Водневої ради, в сукупності зобов’язання цих 28 компаній становлять «майже чверть потенціалу декарбонізації водню до 2030 року» (йдеться про запобігання викидам парникових газів внаслідок впровадження «низьковуглецевих форм» водню, а весь потенціал оцінюється в 800 млн тонн до 2030 р).

Зобов’язання компаній можна згрупувати за трьома категоріями – споживання, виробництво та фінансова чи технічна підтримка.

Зобов’язання щодо споживання складають у сукупності 1,6 млн тонн на рік водню з «зниженою інтенсивністю викидів вуглецю» (lower-carbon intensity hydrogen). Вони націлені на заміну сірого водню, який в даний час широко використовується в нафтопереробці, хімічній промисловості, виробництві добрив і т.д. Дані ініціативи дозволять уникнути більш ніж 14 мільйонів тонн викидів вуглекислого газу на рік, що еквівалентно щорічним викидам понад шість мільйонів автомобілів у Європі, – йдеться у заяві.

Що стосується виробництва, тут планів чимало. У сумі компанії обіцяють виробляти понад 18 млн. тонн низьковуглецевого водню на рік. Це дозволить уникнути викидів CO2 в обсязі приблизно 190 мільйонів тонн на рік (при заміні сірого водню, природного газу для вироблення промислового тепла та нафтопродуктів на транспорті). Це майже відповідає сукупним річним викидам Нідерландів та Тунісу.

“Невизначеність пропозиції та відсутність зобов’язань щодо споживання – дві проблеми, пов’язані з розвитком водню як частини глобальної енергетичної системи, – зазначив Бен ван Берден, головний виконавчий директор Shell. – Ми об’єднали компанії, щоб похитнути цей статус-кво та надіслати потужний сигнал ринкам та урядам, щоб водень повністю розкрив свій потенціал”.

“Щоб ще більше прискорити розвиток ринку водню, ми закликаємо все більше компаній приєднатися до цих зусиль та взяти на себе зобов’язання. Ми готові працювати з будь-якою компанією з будь-якого сектора, яка зацікавлена ​​в просуванні вперед до майбутнього з нульовим балансом викидів, сприятливому для природи і справедливому для більш ніж 9 мільярдів людей, які житимуть на планеті до 2050 року”, – додала Клер О’Ніл , старший радник WBCSD (Всесвітня рада бізнесу зі сталого розвитку).

За оцінками, відновлюваний (або зелений) водень, що отримується з гідро- та вітрової електроенергії, сьогодні відповідатиме визначенню водню з наднизькими викидами вуглецю. Відновлюваний водень із сонячної енергії може мати ширший діапазон інтенсивності викидів – від низьких до наднизьких викидів вуглецю.

Деякі приклади:

Shell обіцяє, що до 2030 року принаймні 65% споживання водню в її хімічних та енергетичних парках буде зі зниженими викидами вуглецю. Щодо виробництва, Shell зобов’язується виробляти до 2030 року 75 тис. тонн водню з наднизькими викидами вуглецю та 100 тис. тонн водню зі зниженими викидами вуглецю на рік. Французька енергетична група Engie зобов’язується наростити потужності з виробництва “відновлюваного водню” до 4 ГВт до 2030 року, італійська енергетична група Enel зобов’язується виробляти тільки “відновлюваний” водень і довести потужності своїх електролізерів до 2 ГВт до того ж терміну.